Tim Cook, FBI ile savaşmakta haklıydı

Tim Cook, FBI ile savaşmakta haklıydı
Kaynak: iphonedigital

Fast food gazeteciliğinin bu gün ve çağında, teknoloji uzmanları o günün teknoloji ücretine ilişkin görüşlerini şiddetle silerek, endüstrimizde yaşanan gerçekten seminal bir şeyi özlüyoruz. Bu "bir şey", Tim Cook'un krallığın anahtarlarını -örneğin iPhone'un güvenliği- Federal yetkililere devirmeyi reddetmesi olacaktır.

Bu devlet kurumlarının hedefi, önemli davalarda suçları çözmeye yardımcı olacak el değmeden erişimini sağlayacak bir iskelet anahtarı sağlamaktı. Sonuç olarak, son zamanlarda yapılan yazılım sızıntılarının arka kapılardaki Wikileaks tarafından ABD hükümetinin federal ajanslarından kaynaklandığı düşünülüyor.

Garip olan şu ki, normal zamanlarda, birinden bir mea culpa göreceğiz. Yine de, neredeyse hiçbir şey duymadık. Tim Cook, Apple cihazlarının, sızdırılacağı ya da suiistimal edilebileceğinden korkan bir hükümet ajansı dahil olmak üzere herkese kilidini açabilecek bir ana anahtar emanetinin tehlikeleri konusunda haklıydı.

Aralık 2015'te, korkunç San Bernardino atışlarının gerçekleşmesinden bir gün sonra, FBI, teröristlerin kendi daire tarafından kullandığı tek bir iPhone çalıştırabildi. IPhone son zamanlarda iCloud muadili ile senkronize edilmediğinden, telefonla ilgili son veriler federal ajanlara yoğun ilgi gösterdi. Ancak, telefon kilitli ve şifre yoktu ve kimin ölü öldü. Apple, yanlış şifreyi 10 kez girdiyse, cihaz kendiliğinden kendini siler.

FBI'ın çözümü, iPhone'u çalıştıran yazılım olan iOS'un özel bir sürümünü Apple'dan sormaktı ve bu limiti almamak için FBI telefonun kilidi açılıncaya kadar tüm kombinasyonları denemek istiyordu. Apple'ın CEO'su olarak Tim Cook, bu talebi reddetmek için (ahlaki ve etik açıdan) çok sert bir karar verdi. Birkaç ay sonra, FBI, hükümeti kullanması için iOS'un bu özelleştirilmiş sürümünü Apple'ı yaratmaya zorlayacak bir federal yargıçtan bir mahkeme kararı aldı. Sonuçta, FBI söz konusu telefona bir başka yol bulmuş olduğunu iddia ederek Apple'a karşı davasını düşürdü.

Bu onun sonu olabilir, ya da çoğu insan düşündü ...

Bu yılın başlarında The Shadow Brokers adlı bir bilgisayar korsanlığı grubu, ulusal güvenlik ajansından (NSA) kaynaklandığına inanılan hack araçlarını içeren birkaç sızıntıyı yayınladı ve bunlara yepyeni, genelde sıfır gün patlak veren bazı güvenlik açıkları dahil edildi. Bu açıklar Microsoft ürünlerini hedef aldı.

Bu istismarların kamuya açılmasından birkaç hafta sonra, "WannaCry" olarak bilinen ünlü bir fidanware binlerce bilgisayar bulaştı. Bir bilgisayara fidye yazılımı bulaştırdığında, bilgisayardaki tüm verileri şifreler ve şifre çözme yeteneğini kazanmak için bir ödeme gerekir. WannaCry, dünyanın en büyük kuruluşlarının çoğunda kitlesel kargaşaya neden oldu. Bugün, bunun içerildiğine inanılıyor. WannaCry, NSA tarafından konulduğuna inanılan bir arka kapı sızıntısının doğrudan sonucudur.

Bununla birlikte, bu istismarın Apple ürünlerini etkilemediğini belirtmek önemlidir. Bu sadece şans olabilir - NSA, Apple cihazları için ne gibi istismar olduğunu bize söylemiyor ancak hükümete güven söz konusu olduğunda Pandora'nın Kutusu'nu açıyor. Bir hükümet kuruluşunun varoluşsal tehdidi, yanlışlıkla ulusal güvenliğin korunması için kullanabilecekleri patlak sızıntılarını sızdırıyor olsa da, makul değildi. Orada sorun yatıyor, sen geri dönemezsin.

Hükümet, ulusal güvenlik amaçları için güvenlik önlemlerini yenmek için özel kullanımları için tasarlanmış yöntemlerin yalnızca bunun için kullanılacağını yasal olarak iddia edemez. Fakat, Tim Cook kararını verdiğinde, Pandora'nın Kutusu hala kapalıydı. Sadece Bay pişirmenin, birisinin açık tutması için yeterli zaman verildiğini biliyordu. Bunun için hak ediyor.

Tüm bunlardan olumlu bir sonuç da Apple markasının her zamankinden daha güçlü olması. Bilgilerinizle hangi teknoloji şirketine güvenirsiniz? Google? Facebook? Ürünleri kullanmanız için herhangi bir ücret talep etmedikleri için, tek gelir kaynağı, bilgilerinizden para kazanmaktır. Zor seçimleriyle kanıtlamış tek "mega teknoloji" şirketi olan Apple, müşterilerinin güvenini değer verdiği ve müşterilerinin güvenebileceği tek şirkettir.

Bu, internetin büyüdükçe büyüyeceği çok büyük bir sonsuzluktur ve müşteri verileri kötüye kullanmak için silahlandırılabilir. Buna ek olarak, müşterileri ürünlerini kullanmaları için masraflar verdiği için, reklamcılık pazarlarında müşteri verilerinin dilimlenip kesilmesine bağımlı değildir.

Tim Cook birkaç yıl önce FBI ile işbirliği yapmamak konusunda sert bir karar verdi ve henüz kimse ona bunun için kredi vermiyor. Herkesin emanet edildiği, hatta sözde güvenli bir devlet kurumunun bile kötü sonuçlanabileceği doğru çıktı. Apple'ın nimetiyle benzer bir aracın sızdırıldığı ve milyonlarca veya yüz milyonlarca iPhone'u devre dışı bırakmak veya kötüye kullandıysanız, dar bir şekilde kaçabileceğimizi düşünüyoruz.

Bazen bir felaketi kaçırdığınızda bir kazanç elde edersiniz ve Bay Cook'un eylemi, Apple'ın bu işe olan katkısını kesin olarak azaltmıştır. Aynı zamanda, Bay Cook, suçların gerçekleştiğini göremeyecek ve araya girip yardım edemeyecek bir konumda olmak istemez. Bu zor bir çağrıydı, ama sonra geriye doğru baktı. Ancak şaşırtıcı bir şekilde neredeyse hiç kapsama alanı görmüyoruz. Teknik alanda en büyük kararlardan biri olan şey hakkında konuşma veya tartışma yok. Fakat sonunda hepimiz bunu kabul etmeliyiz.

Tim Cook, haklıydın.

Benzer İçerikler

Facebook Yorumları

Yorumlar