Qualcomm, Samsung ile Ortaklığını Bitirip, Az Enerji Harcayan 7nm Çipler Üzerinde Çalışacak!

Qualcomm, Samsung ile Ortaklığını Bitirip, Az Enerji Harcayan 7nm Çipler Üzerinde Çalışacak!

Şu anda Samsung ile ortaklığı bulunan Qualcomm, ortaklığını bitirip, TSMC ile 7 nanometre çipler üzerinde çalışacak.

Qualcomm, mobil çip tasarımlarını gerçek hayat bileşenlerine dönüştürmek için Samsung'u iştirak ederek kullanıyordu. Ancak Kore'de bugün yayınlanan bir raporda Qualcomm'un 7nm çip imalatı için hazır olduğundan, Samsung ile olan ortaklığını bitireceğini ve 7nm çip üretmek için TSMC ile çalışacağını yazıyor. Ayrı olarak geçen sene ikinci yarısından bu yana Qualcomm, TSMC tarafından sağlanan araçları kullanarak 7nm Snapdragon çiplerini tasarlıyordu.

Qualcomm, Snapdragon 820 ve Snapdragon 821 yongasetlerini 14nm imalat metodu ile üretmek için Samsung'un imalat uzmanlığına ihtiyaç duyuyordu. Bu seneki Snapdragon 835 çip seti ise Samsung'un 10 nm işlemini kullanarak üretildi.İşlem numaraları ne kadar düşük olursa, bir çip üzerinde bulunan transistörlerin sayısı da o kadar yüksek olur. Bu da, maksimum güçte çalışacak daha az enerji gerektiren ve daha kuvvetli yarı iletkenlerin olması demek oluyor.

Qualcomm'un neden böyle bir hamle yaptığı ve Samsung gibi bir teknoloji devini bıraktığını merak ediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni belki de TSMC'nin 7nm çip imalatı ile ilgili rakiplerinden önde olmasıdır.

Ayrı olarak 10nm çipler, yerlerini ağır ağır 7nm çiplere bırakıyor ve 2019 aletlerinde tamamiyle 7nm çiplerin kullanılması bekleniyor.

Raporlar doğruysa, Qualcomm'dan çok, Samsung kaybetmiş gibi duruyor. Yeniden de Samsung, böyle bir vaziyete rağmen, 2019'a kadar belirli bir tedbir alacaktır.

Benzer İçerikler

Facebook Yorumları

Yorumlar