Microsoft Rakiplerinden Açık Ara Geride

Microsoft Rakiplerinden Açık Ara Geride

Yazılım devi Microsoft, Google Chrome, Mozilla Firefox gibi rakiplerine karşı verdiği tarayıcı savaşında Windows 10 ile beraber Edge tarayıcısını sunmuştu. Tıpkı Internet Explorer vakitlerindeki gibi firma tarayıcı rekabetinde gene geride kaldı. Yapma Microsoft üzüyorsun bizi.

Microsoft işletim sistemi yazılımında bir dev ancak üçüncü parti tarayıcılarla verdiği rekabette asla doruğa oturamadı. Windows 10 ile sunulan ve Internet Explorer’a kıyasla çok daha kararlı çalışan Egde tarayıcısına karşın kullanıcılarının aklını çelemedi. İşin enteresan tarafı ise Microsoft’un artık bu mağlubiyeti o kadar da önem vermemesi. 

 

NetMarketShare tarafından yayınlanan Eylül 2017 istatistiklerine göre, Google Chrome masaüstü tarayıcılar arasında %59.61 ile lider konumda. Yani yaklaşık her 10 bilgisayardan 6’sı Chrome tarayıcıyı varsayılan olarak kullanıyor.

Edge’in yerine geçtiği ve daha önceki Windows sürümlerinden yerleşik olan Internet Explorer, yüzde 14.18 ile büyük düşüşüne devam ediyor ve ikinci sırada bulunuyor. Mozilla Firefox ise yüzde 12.85 ile üçüncü sırada bulunuyor. Microsoft Edge ise ne yazık ki yüzde 5.15 ile dördüncü.

Genel manada bakacak olursak şu an Microsoft'un tarayıcı pazar hissesinin yalnızca %19.33’te kaldığını görüyoruz. Üstelik iki değişik yerleşik tarayıcıya karşın bu böyle ve Google, tek tarayıcı ile hemen hemen 3 katı kadar daha fazla kullanıcıya sahip. 

Tehlike çanlarına vuran asıl şey, her iki Microsoft tarayıcısının da düşüşte olması. Geçen ay, Microsoft Edge %5.66, Internet Explorer ise %15.58’lik yüzdeye sahipti. Bu gerilemenin en büyük etkenlerinden birisi, Microsoft’un tarayıcı yazılımlarının meselelerini giderecek güncel sürümlü yayınlamıyor oluşu. Haliyle kullanıcılar bu vaziyetten sıkılıp rakiplere geçiş yapıyorlar. Diğer yandan IE yalnızca güvenlik aktüellemesi alıyor ve ölümüne yaklaşıyor.  

Bunların dışında Edge’in eklenti mağazası, Google Chrome’a mukayese et çok hudutlu. Bu da onu oldukça fukara bir tarayıcı haline getiriyor. 

Microsoft’un Edge tarayıcısını Windows dışındaki platformlara da sunmak için hazırlandığı söyleniyor. Doğrusu bu yaklaşım biraz gecikmiş bir taktiğe dayanıyor ve daha uzun yıllar Microsoft’un bu pazarda öncü olamayacağını söylemek gerekiyor.

 

Benzer İçerikler

Facebook Yorumları

Yorumlar