Mars'ta ki Suyun Sebebi Küresel Isınma

Mars'ta ki Suyun Sebebi Küresel Isınma

Mars'ın yüzeyindeki akarsu aşındırması izlerinin, buzul çağında büyük miktarda metan gazının açığa çıkmasıyla oluşan sera tesirinin yapıtı olduğu öne sürüldü.

Bilim insanları, Mars'ın erken oluşum dönemindeki su varlığını metan gazının açığa çıkmasına bağlı dönemsel global ısınma tesiriyle izah eden yeni bir kuram ortaya attı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nin Chicago Üniversitesinden seyyare bilimci Edwin Kite ve Caltech Üniversitesinden Peter Gao, Mars'ın tamamiyle buzla kaplı olduğu dönemden kalma su izlerinin, buz tabakaları içinde sıkışan büyük miktarda metan gazının açığa çıkmasıyla oluşan sera tesirinin yapıtı olduğunu ileri sürdü.

 

 

Bilim insanları, Kızıl Seyyare'in eksenindeki oynaklık hasebiyle değişik bölgelerinin dönemsel olarak daha fazla güneş ışığına maruz kaldığı, bu vaziyetin buz tabakalarını eriterek seyyarenin kabuğunun hemen altında, kaya tabakaları ile buz tabakaları arasındaki sıkışmış haldeki metan gazını açığa çıkardığını açıkladılar.

Kite ve Gao'nun geliştirdiği modele göre, bugünden takriben 3,6 milyar ila 3 milyar sene önce, yer altından çıkan metan gazının atmosferdeki karbondioksitle birleşmesi neticesi global ısınma tesiri oluştu.

NASA'nın yüzey bulgu aracı Curiosity'nin ve Mars uydularının seyyarede belirlediği akarsu aşındırması ürünü olan yüzey yarıkları ve delta vadileri bu dönemde ortaya çıktı.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Rus Uzay Ajansı Roscosmos'un ortak Mars araştırma projesi ExoMars dahilinde uzaya gönderilen Gaz İzsürme Uydusu'nun (TGO) metan koklayıcı donanıma sahip olduğuna, uydunun 2018 Mart'ında seyyareye yakın bir dairevi yörüngeye yerleşeceğine dikkati çeken bilim insanları, geliştirdikleri modelin bu sayede çürütülebileceğini kaydetti.
 

Araştırmacılardan Kite müdafaa ettikleri kuramla alakalı "Şayet uydunun enstrümanları Mars atmosferinde metan izine rastlamazsa o zaman modelimizin doğru olma ihtimali çok düşük demektir. Modelimizi tam manasıyla doğrulamanın bir yolu var mı bilmiyorum fakat yanlışlamanın oldukça kolay bir yolu var." ifadelerini kullandı.

Mars'ın buzul devrinden bugünkü kurak haline geçişine konusunda çeşitli kuramlar, aradaki süreçte buzun erimesi ve suyun buharlaşması neticeninde açığa çıkan oksijenin nereye gittiği sualine tatmin edici bir cevap bulamıyor. Bu suale cevap bulunması seyyarenin rastgele bir dönemde canlı hayatının oluşmasına olanak verecek şartlara sahip olup olmadığının anlaşılması itibariyle ehemmiyet taşıyor.
 

Benzer İçerikler

Facebook Yorumları

Yorumlar