Malatya' lı İş adamı Selçuklu Zamanlarını Hatırlatan Lokanta Kurdu

Malatya' lı İş adamı Selçuklu Zamanlarını Hatırlatan Lokanta Kurdu

Malatya'da bir işletmeci, Diriliş Ertuğrul dizisinden ilham alarak yüzde yüz Selçuklu dönemini anımsatan eşyaların kullanıldığı Battalgazi Otağı adlı lokanta açtı.

Malatya'nın tarihi ilçesi olan  Battalgazi'de  Ali Karakaş adlı işletmeci, 2 kattan oluşan bağımsız evi  Diriliş Ertuğrul dizininden esinlenerek yöresel ev yemeklerinin servis edilmiş olduğu bir lokanta durumuna getirmiştir.  Battalgazi Otağı isminin verildiği işletme adeta  Diriliş Ertuğrul dizisinin setini çağrıştırıyor.  Selçuklu döneminde kullanılan eşyaların yer aldığı otağ, henüz resmi şekilde açılmamasına karşın şimdiden Malatyalıların ilgisiyle karşılaştı.

 

 

Aynı Selçuklu Zamanları

 

 

Selçuklu döneminde kullanılan eşyaların da tanıtıldığı  Battalgazi Otağı'nı ziyaret edenler, o devre de adeta tanıklık ediyor. Vatandaşlar otağda yer alan yöresel kıyafetleri de giyip resim çektirme şansı yakalarken, hem de buram buram tarih kokan mekanda yöresel yiyecekleri de tadabilecekler.

İşletmenin yetkilisi  Ali Karakaş,  Battalgazi Belediye Başkanı  Selahattin Gürkan'ın de desteği ile  Battalgazi'ye böyle bir mekan kazandırdıklarını söyledi. Özellikle son çağda  Diriliş Ertuğrul dizisi ile vatandaşlarda tarihi ilgilinin arttığını belirten Karakaş, "İnsanlar geçmişe dönmeye başlayınca biz de böyle bir mekan yapalım dedik. Genel kültürümüzü tanıtmak amacıyla otağımızı kurduk" dedi.

 

Toplumumuz Geçmişini Tanımalı

 

 

 

Gelen herkesin otağda bölgesel kıyafet ve eşyalarla beraber fotoğraf da çektirebileceğini anlatım eden Karakaş, "Daha yeni açmamıza rağmen gece yarısı dahi kapıyı çalıp odağı ziyaret edenler mevcut. Yoğun bir teveccüh var otağımıza. İnsanlarımız geçmişe susamış" ifadelerini kullandı.

 

 

Malatya'ya farklı bir mekan kazandırma adına böyle bir işletmeyi açtıklarını kaydeden Karakaş, "Bu formatta  bizim ülkemizde diğer bir yer bulunmamaktadır sanırım. Malatyamız için de bir ilk oldu" gibi konuştu. Otağ şeklinde bir işletme açtıkları için son günlerde kendisi ile çok sayıda ferdin de müşerref olmak istediğini belirten Karakaş, "Otağımız her insana açık. Her yaş gurubuna müsait bölgesel elbiselerimiz var. Giysinler ve  Selçuklu dönemini yaşasınlar" diye konuştu.

Battalgazi Kaymakamlığının hemen beraberinde oluşturulan  Battalgazi Otağı, şimdiden Malatyalıların alaka odağı halini aldı.

 

 

 

Benzer İçerikler

Facebook Yorumları

Yorumlar