İPhone X'de Olan Face ID Bu Seferde Samsung Galaxy S9'a Geliyor

İPhone X'de Olan Face ID Bu Seferde Samsung Galaxy S9'a Geliyor

Tersine mühendislik üzerine bu sene fazlasıyla çalışacağı anlaşılan Samsung, Apple’ın amiral gemisi teknolojilerinden Face ID’yi, Galaxy S9 için kopyalayacak. Bunun yanı sıra aletin Snapdragon 845 ile piyasaya sunulacağı kesinleşmek üzere.

Bu yıl, akıllı telefon piyasasında en çok amiral gemisi modeli gördüğümüz senelerden biriydi. Yalnızca Apple ve Samsung, sektörü eline tutan iki dev olarak 5 amiral model piyasaya sürdüler. Google ise Pixel 2 modelleriyle rekabet ortamına girmeye çalışıyor. Ancak artık geleceğe bakmamızın vakti geldi zira 2017’nin son çeyreğine girmek üzereyiz.

Galaxy S9’a ait ilk sızıntılar daha S8’in lansmanı dahi yapılmadan ortaya atılmaya başlamıştı. Samsung’un hızlı bir taktik güdüp yeni modeli beklenenden daha erken piyasaya sunacağı konuşuluyordu. Apple cephesinde gelirleri arttıracak iPhone X ise yüksek ücretine karşın ciddi bir alıcı kitlesine sahip. Bu yüzden hamle sırası Samsung’da ve Güney Koreli üretici elini sağlam tutacakmış gibi görünüyor.

Apple, iPhone X lansamanında bundan sonra çıkartacağı bütün aletlerde stadart haline getirmek istediği Face ID’yi tanıtmıştı. Parmak izi okuyuculu güvenlik seçeneğini tarihe gömen teknoloji, büyük ilgi uyandırdı. Zira hem donanım hem de yazılım uyumunun varabileceği en üst düzey güvenlik önlemi oldu. Artık mobil dünyada 3B yüz idrak etme ve tecrübe etmek için bir teknoloji var ve Apple seyrek de olsa bir ilki gerçekleştirmiş oldu. 

Bu değişime Android cephesinin bir an önce yetişmesi gerekiyor. En kuvvetli Android üreticisi Samsung ise söylentilere göre çoktan adım atmış vaziyette ve Galaxy S9 ile kendi 3B yüz idrak etme sistemini tanıtmak için çalışıyor. Güney Kore medyası firmanın, iPhone X’da bulunan Face ID’yi tersine mühendislik teknikleriyle çözümlediğini ileri sürüyor.

Ayrı olarak Galaxy S9, gelecek sene tertip edecek MWC 2018 etkinliğinde tanıtılacağı söylenen Qualcomm Snapdragon 845 işlemcisi ile gelecek. Ekran ile ilgili Galaxy S8’in yakaladığı başarıyı sürdürmek isteyen dev şirket yeni çerçeve ölçüsü ve en-boy oranlarıyla karşımıza çıkabilir. 

Ancak bütün sorulardan daha da dikkat çekeni: Samsung, 3B yüz idrak etme bileşenleri için ihtiyaç duyulan donanımı üretebilecek mi? Açıkçası Apple bu özellik için tanıtım tarihini geciktirmiş ve pazardaki rekabetten aylarca geride kalmayı göze almıştı. Samsung’un ne yazık ki aynı boşluğu gerçekleştirme ihtimali yok, çünkü daha fazla topluluğa hitap ediyor.

 

Benzer İçerikler

Facebook Yorumları

Yorumlar