Instagram hesabınızı güvende tutun

Instagram hesabınızı güvende tutun

Instagram’da meydana gelen siber saldırılarda ciddi bir artış gözlemleniyor. Siber saldırılara karşı dikkatli olunmasının altını çizen Dijital Yaşam Koçu Furkan Lüleci, Instagram hesabının güvende tutulmasıyla ilgili mühim bilgiler paylaştı.

Dünyada aylık 700 milyon aktif kullanıcısı bulunan Instagram’ın Türkiye’deki kullanıcı sayısı da her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu artışla birlikte, Instagram’da gerçekleştirilen siber saldırılarda da ciddi bir artış gözlemleniyor. Siber saldırılara karşı dikkatli olunmasının altını çizen Dijital Yaşam Koçu Furkan Lüleci, Instagram hesabının güvende tutulmasıyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Güvenlik ipuçlarını adım adım izleyin

Hesabınızı güvende tutmak için bu aşamalara dikkat!

• Hesabınız için güçlü bir gizyazı belirlemekle işe başlayın. Çeşitli denemelerle doğru şifreyi bulmaya çalışan korsan yazılımlardan korunmak için minimum 6 rakam, harf ve noktalama işaretlerinin birleşimini kullanın.

• Şifrenizi değiştirmiş bile olsanız, eski şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Instagram üstünden eski şifrenizi kullanarak çeşitli düzmece belgelerle hesabınız art niyetli bireyler tarafından ele geçirilebilir.

• Instagram’ın iki faktörlü hüviyet doğrulaması seçeneğini ne olursa olsun etken tutun. Bu doğrulama seçeneği, cep telefonunuza erişiminiz olduğu sürece şifrenizin ikinci bir kişi tarafından değiştirilmesini engeller ve hesabınıza ikinci bir bireyin erişimini durdurur.

• E-posta adresinize erişiminizin olduğuna emin olun ve zaman zaman kontroller gerçekleştirin.

• Başkasına ilişkin bir akıllı cihaz yahut telefon üzerinden Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra çıkış aşamasında kesinlikle “Beni hatırla” seçeneğini aleni tutmadığınıza emin olun.

• Sizi takip etmeyenleri öğrenmenizi sağlayan yahut profilinizde aynı anda birden bire fazla fotoğraf silmenizi elde eden hayatınızı kolaylaştırdığına inandığınız üçüncü yan uygulamalara izin vermeden önce iki kere düşünün ve kullanım sonrası Instagram hesap ayarlarından erişimi kaldırmayı ihmal etmeyin.

Sahte Doğrulanmış Hesap (Mavi Rozet) Simgesi E-Postalarına Dikkat

Instagram aramalarında ve profil isimlerinin beraberinde mavi bir onay simgesi gibi gözüken doğrulanmış simgesi, taklit edilmesi rahat marka ve ünlü şahısların hesaplarının resmi bulunduğunu işaret etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Genellikle fenomen ve influencerlara gerçekleştirilen siber saldırıların sahte doğrulanmış hesap (mavi rozet) verilmesi anlamında bir biçim üstünden gerçekleştirildiğini belirten Dijital Yaşam Koçu Furkan Lüleci sözlerine şöyleki devam etti:

“Instagram’da çok sayıda kullanıcının sahip olmak istediği Doğrulanmış Simge (Mavi Onay Simgesi) şu an için ancak Instagram tarafınca proaktif olarak gerçekleştirilebiliyor. Instagram, dışarıdan gelen 'Doğrulanmış Simge' taleplerini dikkate almıyor. Bu sebepten dolayı e-posta adreslerine bu mevzuyla ilgili gelen iletiler mutlaka dikkate alınmamalı, herhangi bir URL’e tıklanmamalı ve o e-posta ile yönlendirilen bir web sitesine gizyazı bilgisi ne olursa olsun girimemeli ve e-posta direkt silinmeli.

Benzer İçerikler

Facebook Yorumları

Yorumlar