İnstagram Fotoğraflarınız Aslında Sizin Kişiliğinizi Yansıtıyor!

İnstagram Fotoğraflarınız Aslında Sizin Kişiliğinizi Yansıtıyor!

Instagram'a resim yüklemek, sanıldığı kadar kolayca yapılan bir eylem değil. Bunu yaptığınız sırada aslında kişiliğinizden kimi parçaları da paylaşmış oluyorsunuz.

Instagram, her geçen gün katlanarak büyüyen bir sosyal platform. Bir hayli türde resimler / fotoğraflar paylaşan milyonlarca insanı barındıran Instagram, haliyle kendine ait kültürleri oluşturmuş vaziyette. Peki, bu fotoğraflar kişiliğiniz ile ilgili neler anlatıyor? Yapılan tahliller neticeninde kişilerin yolladıkları resimlere göre kişilik vaziyetlerine bakacağız. Instagram’ın tanınmış kişi pozları ve onları kullanan 10 insan çeşidi;

10) Çeşitli Selfieler

Bir kişinin paylaştığı resimlerde çoğunlukla selfie bulunuyorsa, o kişide, başkalarının tanıması ve onaylamasına ihtiyaç vaziyeti vardır. Benmerkezli dünyasında, makyaj ve narsisizm eğilimi bulunabilir.

 

A post shared by Jennifer Lopez (@jlo) on

9) Seksi Selfieler

Yüzüne değişik hareketler yaparak seksiliğini ön plana çıkartırken, vücudunun belirli bölgelerini vurgulamak için özel poz çalışmaları yapanlar da görülür. Dünyaya mesajı, “ Ben özgürleşmiş ve yeni deneyimlere hazır bir kadınım” demektir. Genellikle kadınlarda görülen bu durum, ciddi ilişki  isteyen erkeklerin uzaklaştığı insanlardan oluyorlar.

 

A post shared by Cláudia Alende (@claudiaalende) on

8) Çift Fotoğrafları

Bir ilişki kurduğunuzda ve uzun vadeli düşünceleriniz olduğunda, çift resimleri ehemmiyetli bir alandır. Manası, “Yalnız değilim, seviliyorum ve takdir edilmeye ihtiyacım var” demektir.Bu resimlerden çok fazlası hesabınızda bulunuyorsa, ilk olarak umarım birlikteliğiniz meselesiz devam eder ve mutlu mesut yaşarsınız. Ancak bu çekimlerde kimi kişiler, daha önceki sevgilisine bir şeyler ispat etme derdinde de olabiliyorlar.

 

A post shared by Doutzen Kroes (@doutzen) on

7) Grup Fotoğrafları

Hesabınızda bulunan fotoğraflar ekseriyetle arkadaş grubunuzla çekilmiş, bol bol eğlendiğiniz parti resimleri ise içinizde derin bir boşluk ve yalnızlık olduğunu gösterebilir. Dünyaya verilen ileti, “Bu grubun bir parçası olmak için seçildim ve bu vaziyet gurur verici” demektir. Umarım, yarım kalan kişiliğinizi en yakın müddette bulursunuz.

 

A post shared by Paris Hilton (@parishilton) on

6) Çocuklar!

Burada iki tercih bulunuyor. Kendi küçüklük resimlerinizi paylaşıp profil resminize koyarsanız, yetişkinlikten bıktığınızı göstermiş olursunuz. Tüm sorumluluklardan, borçlardan, çalışmaktan, hasılı her şeyden bıkmış olduğunuzu gösteriyor olabilir. İkinci tercih ise, çocuklarınızla birlikte çektiğiniz fotoğraflar. Burada ise, “bakın ben bir anneyim ve çocuklarım, hayatımın en büyük başarısı” diyorsunuz. Bunları biz söylemiyoruz, araştırmalar söylüyor.

 

A post shared by Shakira (@shakira) on

5) Doğa Fotoğrafları

Buradaki resimlerden kastımız, profesyonel resimcilik değil. Normal bir insansanız ve hesabınızda çok sayıda manzara resimi varsa, hayattan hoşnut olduğunuzu gösteriyor. Hayat bir başarıdır ve şimdi tabiatı hayranlıkla izleyebilirsiniz. Günün yorgunluğunu atabildiğinizi herkese gösteriyorsunuz. Doğru yoldasınız.

 

A post shared by Sebastian Scheichl (@zeppaio) on

4) Tatil Fotoğrafları

Bir takım insanlar tatile sırf resim çekebilmek için çıkıyorlar. Sosyal vaziyetlerini vurgulamak için tatil resimleri çeken kişilerin “Gevşemek için nasıl ve nereye gidebileceğime bak” demek istediklerini belirtelim. Kimi kişilerde ise tatil resimleri parasal varlığı herkese ispat etmek olarak ortaya çıkıyor ve“ Bak ben neredeyim, kolaysa sen de gel” hissiyatı ile paylaşılıyor. Ancak yeniden de tatile çıkmak, insanların hayatında yapması şart olan en zevkli yolculuklardandır.

 

A post shared by Nastasia (@nastasia.life) on

3) Yemek Fotoğrafları

Bu eylem, daimi pahalı bir restorona gidip “bakın ben ne yiyorum” diyenlerde sıkça görünen bir vaziyettir. Kendi kendini doğrulama ve sosyal alanda kendini ispat etme resimleri olarak gözükebilir. Şayet bu resim bir annede veya her hangi bir işte çalışmayıp hane hanımlığı yapan birisine aitse, “bakın benimde hayatım son derece iyi” demek istiyordur.

2) Çılgın Fotoğraflar

“Ben çılgınım” diyen insanların hesaplarında dolu olan resimlerdendir. Paraşütle atlar, en yüksek noktalardan kayar, gökdelenlere çıkar ve daha sayamayacağım bir hayli aşırı eylemi yapmaya kalkarlar. Bu vaziyet, kişinin fark edilmesini ve en ehemmiyetlisi “canlı” hissetmesi için yaptığı bir şeydir. Bilhassa genç fertlerde görülen bu vaziyet, hayatı doruklarda yaşamanın Instagram halidir.

1) Ofis fotoğrafları

Belki de en hüzünlülerden birisi bu türlere ait. Büroda çok fazla resim çeken bir kişi, mesleksel hayatını ve toplumda gerçekleştirmek istediği iddialı tasarıları göstermek ister. Bu kişiler, olabildiğinde fazla kişiyi, kendini profesyonel olarak göstermeyi amaçlar.  Yeniden de işin yükü altında ezilme vaziyeti bulunur. Çıkın, hayatınızı yaşayın, arada bir manzara resimi çekin, tatile çıkın herkese hava atın. Her vakit iş iş iş olmaz.

Tüm bu hesaplar, insanların içerisindeki benliklerini yansıtıyor. Bunlar arasında katıldıklarımız olduğu gibi katılmadıklarımız da bulunuyor ancak bence, insanlar ilk başta kendisinin kim olduğunu bilmelidir. Bu tahminler sadece bir faraziyeden ibarettir. İnsan, gerçek benliğini bilen kişidir.

Benzer İçerikler

Facebook Yorumları

Yorumlar