Güney Sudan'da barışı yaymak için çevrimiçi oyun nasıl kullanılır?

Güney Sudan'da barışı yaymak için çevrimiçi oyun nasıl kullanılır?
Kaynak: Türkçe Çeviri

Güney Sudan, Afrika'nın en yeni ülkesidir. Üç yıl süren iç savaş sonrasında Sudan'dan ayrılmadan önce ve bağımsızlığından sonra kuraklığın yarattığı savaş ve açlığa katlanmaya devam ediyor.

Güney Sudan'daki kıtlık, Birleşmiş Milletler (BM), bugüne kadar birçoğu mülteci kamplarına dayalı olan ve her gün yiyecek bulmak için mücadele eden insan sayısının Şubat 2017'de 4.9 milyon kişiden 6 milyona ulaştı. Dünyanın en genç ülkesi doğumundan bu yana da barış yapmadı, 8 Ağustos 2017'de ilk birlik BM birlikleri sokaklara devriye yardım etmek ve ülkedeki şiddeti bastırmak için Güney Sudan'a geldi.

BM yetkili bölgesel kuvvetinin ülkeye girişinde Juba'da bulunan Genel Sekreter Özel Temsilcisi ve Güney Sudan'daki Birleşmiş Milletler Misyonu (UNMISS) Başkanı David Shearer. | BM Fotoğraf: Isaac Billy.

4000 askerin konuşlandırılması, Güney Sudan'da Ağustos 2015'te imzalanan barış anlaşmasına rağmen gerçekleşti. 2016 yılında BM Güvenlik Konseyi tarafından yetkilendirilen bölgesel koruma gücü, Güney Sudan'ın başkenti Juba'daki ana tesislere ve şehrin içine ve dışına giden ana güzergahlara koruma sağlayacak "Aynı zamanda BM korumasının güvenliğini de güçlendireceğiz. Sivil bölgelerde ve diğer BM binalarında "BM belirtti.

Açlık ve savaş, birçok Güney Sudanlı'nın yerlerinden edilmesine yol açtı. İç savaş patlak verdiğinden beri 2 milyondan fazla Güney Sudanlı'nın komşu ülkelere kaçtığı tahmin edilmektedir. Bir diğer 200.000 artıya Güney Sudan'da yerinden edilmişler ve ülkenin dört bir yanındaki sivillerin korunması için BM'nin altı sitesinde barındırılıyorlar. Ülkenin bir kısmı Güney Sudanlılar, Uganda'ya kaçtı.

"Annem Güney Sudan'daki savaştan kaçarken Nimule sınırının yakınında doğdum. Ben, çoğunlukla Uganda'da yaşayan memleketimin dışındaki bir mülteci kampında büyüdüm "diyor Junub Games kurucusu Lual Mayen, Güney Sudan'da barış için mobil oyunlar kullanan kar amacı gütmeyen bir organizasyon.

Mayen, iAfrikan'a bugün Güney Sudan'da büyüyen çocuklarla savaşta ve savaş sırasında mülteci kamplarında büyüdüğü ve yoksulluğa kapıldığı şekilde ulaşmaya çalışmaktan her zaman tutkusu olduğunu açıkladı.

Mayen, "Savaşın nefretini ve şiddetini değiştirmek için sevgi ve bağlantı gücünü anlamalarını istiyorum" dedi.

Uganda'nın Makerere Üniversitesi'nde yazılım mühendisliği okudu. 2016'da mezun olduktan sonra, Junub Oyunlarını başlatmak için Güney Sudan'a döndü.

Güney Sudan'ın gençleri arasında barış ve sevgiyi teşvik etmek istemekle birlikte Mayen'i Junub Oyunlarına başlatmaya ilham veren şey, mülteci kamplarında yaşadığı deneyimdi. Mayen, en iyi hatıralarının bir kısmını, Oynama Hakkı olarak bilinen kar amacı gütmeyen bir organizasyona sahip çocukken oynadığı oyunlardığını açıkladı.

Junub Oyunları'nın Kurucusu Lual Mayen, USAopoly'deki Inventor İlişkileri ve Yeni Ürün Geliştirme Direktörü Tony Serebriany ile birlikte.

Junub Games, 2016 yılında kurulmuştur ve şu anda 5 genç, yaratıcı ve yenilikçi Güney Sudanlı bir ekipten oluşmaktadır. Mayen açıklandığı gibi organizasyon aynı zamanda, barış inşaatı ve oyun geliştirme konusunda danışmanlık ve eğitim için hazır olan geniş bir gençlik havuzunu kullanmaktadır. Örgütün gelişimi bugüne kadar, Washington DC'deki PeaceTech Hızlandırıcı'nın ilk kohortundan mezun oldukları için oldukça genç ve etkileyiciydi. Ayrıca Mayen, Güney Sudan'da büyük bir potansiyele sahip bir oyun endüstrisine sahip olduğuna inanıyor. Bu nedenle, Junub Oyunları, Ocak 2017'de Juba'da ilk defa Global Game Jam'ı organize etti.

Ancak neden mobil oyun endüstrisinin ne kadar rekabetçi olduğu göz önüne alındığında, oyunları barış ve sevgi mesajını yaymak için bir yöntem olarak neden seçmelisin?

"Günümüzde gençlerin oynadığı çok oyun çok şiddetlidir - ilk kişi atıcı oyunları, savaş oyunları vs. Burada teknoloji olmaksızın bile çocuklar genellikle çubuk gibi çubuklar kullanıyor ve silah gibi oynuyorlar. Junub Games'in oyunlarını benzersiz kılan, kazanmanın tek yolunun barış yaparak kazanılması. Zafer yok olmaktan değil, yaratmaktan ve birbirine bağlamaktan, aşk, umut ve pozitiflik yaymaktan kaynaklanıyor. Oyuncu, değişiklik yapma yetkisine sahiptir. Mayen, iAfrikan'a neden barış inşaatı için oyun kullanma yolunu açtığını açıklarken insanların [oyunlarımızı oynarken öğrenecekleri şey budur] "dedi.

Mayen'in Güney Sudan'da barış ve sevgi mesajını yaymak için oyun seçmeye karar vermesinin bir başka nedeni, birçok barış inşaatı girişimi denendi ve başarısız oldu. BM, birlik göndererek ülkeye müdahale etmeye başlamış olduğu için bu belirgindir.

"Oyunlar, insanlara her gün eğlenmek için neredeyse" bağımlılık "tarzında kullandıkları bir şey. Barış mesajlarının oyuncular tarafından her gün tüketilen bir şey olmasını istedik. Barış şey peşindeyiz ve bu nedenle geliştirilen oyunların barış ve sevinci teşvik etmesi gerektiği mantıklı. Eğer evde barış yapmazsak, sağlık hizmetleri, okullar ve altyapı birincil barışa ihtiyaç duyar. Mayhem, oyunların etkisinin gerçekten görüleceğini düşünüyorum "dedi.

Junub Oyunları tarafından Wahda oyunu. Wahda, birliğe atıfta bulunan Arapça bir kelimedir.

Junub Games'in tahta oyunları ve oyun kartları gibi oyun biçimlerini de geliştirdiğini ve sadece mobil oyunlarda değil, aynı zamanda geliştirdiğini de belirtmek gerekir. Oyunlar yerel dillere çevriliyor ve komşu ülkelerde yaşayan mülteciler de dahil Güney Sudan'da dağıtılıyor.

Junub Games'in ilk mobil oyunu "Salam" (Barış İçin Arapça) olarak bilinir. Oyun sırasında, oyuncular yeryüzündeki insanlara zarar vermeden havadaki bombaları yok etmeye çalışıyorlar. Başarı, oyuncuyu hayatlarını kurtarmak için tebrik eden bir mesajla ödüllendirilir.

Örgüt, Adjumani ve Rhino Camp'te zaten Nyumazi kampında dağıtılan Wahda (birlik için Arapça) adlı benzer bir tahta oyunu üretti ve Kuzey Uganda'daki daha fazla mülteci kampında ve Güney Sudan'daki çeşitli sitelerde dağıtım planlarını hazırladı. .

Mayen, bu iki oyunun oyuncuların birliktelik ve birlikteliğini teşvik edeceğine ve barışa yönelik olumlu davranışların artacağına inanıyor.

Mayen'e göre Junub Games, bilgi, tutum ve davranış değişikliği yaratarak eğlenceli ve sosyal uyumun boyutlarını ortadan kaldırarak hem çevrimiçi hem de çevrimdışı barışı yaratmayı amaçlıyor. Çünkü bu teknoloji müdahalelerinin anahtarıdır. Bununla birlikte, teknoloji olarak anahtar olarak, yerinden edilmiş milyonlarca Güney Sudanlı ve mobil cihazlara ve internete erişimi olmayan mülteciler var.

"Bu yüzden Junub Games bir masa oyunu ve oyun kartı geliştirdi. Gençler arasındaki boşta kalma, özellikle de alternatiflere erişimi olmayan yerinden edilmiş kişiler ve mülteci kamplarında şiddetin başlıca etkenlerinden biridir. Mayen, bu kamplarda ve sitelerde toplumsal kötülükler ve nefret söylemi üreten boş toplumsal kulüplerin bulunduğu, kamplarda sık sık topluluk çatışmalarına yol açtığını belirtti.

Mayen'in Junub Oyunları için büyük planları var. Şu anda kuruluş, Güney Sudan'daki yerel oyunların bir kısmını resmileştirmek istemekle birlikte bir sağlık oyunu geliştirmeye çalışıyor.

"Güney Sudan diasporasına ve Güney Sudan'daki gençlere, sevgi, destek ve birlik mesajlarını yaymak için teknoloji kullanmak için bir barış etkinliği planlıyoruz. Mayen, Yakında Junub Oyunlarından çıkacak daha çocuklu ve gençlere yönelik çözümler ve fikirler bulmayı umuyoruz "dedi.

Benzer İçerikler

Facebook Yorumları

Yorumlar