Foxconn'un iPhone üreticisi Wisconsin'de bir fabrika inşa ediyor olabilir

Foxconn'un iPhone üreticisi Wisconsin'de bir fabrika inşa ediyor olabilir
Kaynak: thenextweb

Apple tedarik zincirindeki önemli bir bağın, süt ülkesinin kalbinde bir sonraki bitki inşa etmesi bekleniyor. Associated Press'in bir raporuna göre, Wisconsin yetkilileri ayrıntıları Foxconn temsilcileri ile paylaşıyorlar, ancak daha fazla ayrıntı bildirilmedi.

Apple ürünleri küresel bir tedarik zincirinin bir parçasıdır, ancak Foxconn son şasi montajını gerçekleştirmektedir. Tayvan merkezli fabrika aynı zamanda kötü basın mensuplarının da birer örneğidir: reşit olmayan işçilerden zayıf maaşlara, hatta şirketimizi tüm dilimizin ucuna getiren bir intihar darlığı. 2010, özellikle kanlı bir yıldı ve toplam 14 intihar vardı.

Bu ölümlerden bir tanesi hariç hepsi montaj fabrikasının üst katlarında veya çatısında düşüşe bağlıydı. Merhumun en yaşlısı 28, en genç 18 yaşındaydı.

O zamandan beri Foxconn'da gelişme kaydedildi, ancak sözde intihar ağlarının uygulanması, gelişmiş çalışma koşullarından daha büyük bir rol oynamış olabilir. Bir NYU öğrencisi, bu tür bitkilerin çalışma koşullarını, bu yılın başlarında başka bir Apple tedarikçisi olan Pegatron'da ayrıntılandırdı.

Ayda sadece 3.100 € (450 $) ücretle 60 saatlik iş haftası ve monoton emek - genellikle ayakta iken - yaptığını bildirdi.

Ve şimdi fabrika ABD'ye 7 milyar dolar değerinde bir anlaşma yapıyor. Associated Press ayrıca, Asya'daki meslektaşlarından daha yüksek ücret ve daha iyi çalışma koşulları sağlayacak 50.000 kadar yeni iş yaratabileceğini belirtti.

Yine de, bitki Apple ürünlerinin montajında çok önemli bir role sahip olup olmayacak, Trump'ın Apple CEO'su Tim Cook'la konuşurken görevden ayrıldıktan sonra ittiği bir şey bilinmiyor. Cook'la yaptığı toplantıdan kısa bir süre sonra, Trump New York Times'a şunları söyledi:

Benim için gerçek bir başarı olacak şeylerden biri, Apple'ı Amerika Birleşik Devletleri'nde büyük bir fabrika kurmaya veya Amerika'ya birçok büyük fabrikaya inşa ettirdiğimde, Çin'e gitmek yerine Vietnam'a gitmek yerine, Gittiğiniz yerlere, ürününüzü burada hazırlıyorsunuz

Foxconn Yönetim Kurulu Başkanı Terry Ghou'a göre, bu hareket, Trump'ın kredisi olmaktan vazgeçeceğinden kuşkumuz olmasına rağmen, 2014'ten beri şirketin planlarında yer alıyor. Ayrıca fabrikanın Apple ürünlerinin montajında yer alacağına dair bir garanti de yok çünkü maliyetler şüphesiz yurtiçinde monte ediliyorsa ortaya çıkacaktı.

Geçmiş röportajlarda Ghous, bitkinin düz ekran üretmeyi planladığını ve özellikle Apple'dan söz etmediğini belirtti.

Apple'ın bir şekilde etkilenmesi durumunda hareket hala ilginç olabilir. Ama şu an için, biz sadece bilmiyoruz.

Benzer İçerikler

Facebook Yorumları

Yorumlar