Facebook'un teröre karşı savaşıyor!

Facebook'un teröre karşı savaşıyor!
Kaynak: thenextweb

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, Facebook zor bir soruyu yanıtlamaya çalışıyor: Teröristlerin nefretlerini çevrimiçi ortamda yaymalarına nasıl engel oluyorsunuz?

Şu anda dünya çapında 1,9 milyardan fazla aylık kullanıcıya sahip olan sosyal ağ. Son zamanlarda teröristlerden içerik ve yazışmaların akışını engellemek sık sık meydan okundu ve değişen derecelerde başarı ile sorunu çözmek için çok sayıda taktik uygulandı.

2015 yılında, ISIS içeriği içerdiği için San Bernardino çekimlerine katılan saldırganlardan birinin profilini aşağı çekti. Ayrıca, o yıl nefret dolu konuşmalarıyla suçlandıktan sonra Batı yanlısı Ukraynalıların hesaplarını kısıtladığını belirtti. Bu çabalar, Facebook'un insan tarafından yönlendirilen kendi içerik izleme mekanizmalarının yanı sıra kullanıcılardan gelen raporlarla da yönlendirildi.

San Bernardino saldırısında geçen ay teröristlerin propagandasını yaymak ve sevdiklerinizi tehlikeye atmaktan dolayı üç şahsın ailelerini durdurmak için yeterli değildi. Ve Nisan ayında, sosyal ağ, The Times gazetesi tarafından, şirketin yayından kaldırma mekanizmasını test etmek için sahte bir profil kuran korkunç terör eylemlerini gösteren içeriğin raporlarına cevap veremediği için ateş altında kaldı.

Kayıtsız şartsız, içerikleri polislemek ve nefret dolu mesajlaşmanın yayılmasını önlemekle görevli olan bir sorumluluk taşırken, Facebook da kullanıcıların konuşma özgürlüğünü bastırmamak, sosyal medyayı sansürlemek isteyen hükümetlerin hedefi haline gelmek ve insanların gizliliğini istila etmek için adım atmak zorundadır bu çaba.

Şubat 2016'da Wall Street Journal, Facebook'un "terörist içeriğe odaklı bir ekip kurduğunu" ve "karşıt konuşma" ya da İslam Devleti gibi militan grupların itibarını zayıflatmayı amaçlayan yayınların tanıtımına yardımcı olduğunu belirtti.

Bunun daha iyi, daha hızlı bir şekilde ele alınması var mı? Facebook, AI'nın yardımcı olabileceğine inanıyor. Yeni başlayanlar için artık, yüklenen medyayı bayrak içerikli veri tabanına karşı eşleştirerek teröristlerin fotoğraflarını ve videolarını tanımlamak için otomatik sistemler kullanmaya başlıyor ve ağ üzerinden yayılmasını önlüyor.

Şirket ayrıca, terörist grupları öven ya da destekleyen mesajlar olup olmadığını görmek için metin yayınlarını analiz etmeye çalışıyor ve bu nedenle daha fazla harekete geçebilir. Bu hala eserlerdeydi ve Facebook, algoritmalarının daha fazla veri ile karşılaştıkça daha etkili olacağını umuyor.

Ayrıca, sempatizan kümelerini koklamak için terörizmi destekleyen yayınlar ve gruplarla ilgili materyalleri belirleme yolları üzerinde de çalışılıyor. Artı, platformdan önyüklenmiş kişiler tarafından oluşturulan sahte hesapları belirlemeye çalışıyor; bu nedenle, onları farklı bir adla geçse dahi izinde durduruyor.

Bu tedbirler, yalnızca terörle mücadele çabalarına odaklanan 150'den fazla uzman ekibi tarafından destekleniyor.

Bu iyi bir başlangıç gibi görünüyor, ancak açıkça terörizmin yükselişini bastırmak için yapılabilecek çok şey var. Geçtiğimiz Ocak ayında, Apple, Google, Twitter ve tabii ki Facebook gibi büyük çaplı üst düzey yöneticiler, Beyaz Saray ve ABD istihbarat bürokratlarından üst düzey yetkililerle bir araya gelerek bu savaşa nasıl birlikte başa çıkacaklarına baktılar.

Şirket ayrıca, platformlarında terörist görüntüleri içeren içeriğin doğru ve etkili bir şekilde tanımlanması için paylaşılan bir ortak veri tabanı oluşturmak üzere Microsoft, YouTube ve Twitter ile ortaklık kurdu.

Peki şimdi ne olacak? Facebook, sistemlerini geliştirmeye çalışırken, nefretin sosyal ağında çözmek için benimsediği diğer önlemlerin fikirlerini toplayacaklarını umuyor. Facebook'u temizlemek, şirketin kendi çıkarlarına hizmet eder, ancak aynı zamanda toplumu açık bir şekilde iyi yapacaktır. Umarım propaganda yayılmasını önlemek için dünyanın dört bir yanındaki akıllı insanlardan gelen yeni teknolojileri ve fikirleri kullanabilir.

Benzer İçerikler

Facebook Yorumları

Yorumlar