Elektrikli Yolcu Uçağı Geliyor!

Elektrikli Yolcu Uçağı Geliyor!

Boeing'in desteklediği Zunum, elektrikli hibrid ticari yolcu uçağı için 2022 tarihinde üretileceğini açıkladı. 12 kişilik kapasiteye sahip uçağın menzili ise bin 125 kilometre olarak gözüküyor.

 Otomobil üreticileri elektrikli arabalar pazarı ve batarya teknolojilerinin asfaltta daha uzun müddetli kullanımı için kıyasıya yarışırken bir haber de havadan geldi.  Habertürk'te yer alan habere göre Amerikalı uçak ve havayolu araçları üreticisi  Boeing'in desteğini alan yeni bir teşebbüs 5 sene içerisinde hibrid-elektrikli uçağın ticari olarak kullanılabilecekleri bir proje tasarılıyor.

Menzili 125.000 Km Olacak!

Zunum Aero ismindeki şirket, 12 koltuklu uçağın batarya grupları ve yedek motor için de küçük bir yakıt rezervi bulunduracağını belirtti. İlk model uçağın 700 mil başka bir deyişle bin 125 kilometre uçabileceğini belirten şirket bunun  AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ içerisinde  Boston -  Washington gibi hatlar için yeterli olduğunu açıkladı.

Zunum'un otomobil endüstrisinin batarya teknolojisinde kaydettiği ilerlemeleri de uygulayarak yanıcı jet motorlarının gürültüsünü ve emisyonunu ortadan kaldırmayı amaçladığı gelen bilgiler arasında.

Şarjı İse Dakikalar İçinde Dolacak ( 10 Dakika )

Tasarım fiyatlarının bile milyarlarca doları bulabildiği bir sektörde yalnızca 15 çalışanı bulunan Zunum isimli şirketin işin altında kalkabilmesi için  Boeing'in yanı sıra JetBlue gibi değişik destekçileri de var. Boeingin Fransız rakibi Airbus ise EasyJet ile iştirak ederek benzer bir proje üstünde çalışmalarını devam ettiriyor.  AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ silahlı gücü ve NASA'nın elektrikli havayolu taşıtları projeleri olduğu biliniyor.

Diğer taraftan, Proterra isminde bir şirket tarafından üretilen ve  Seattle civarında hizmet veren bataryaların 10 dakika içerisinde yeniden şarj edilebileceğini izah etti.

Peki Bu Uçağın Değeri Ne Kadar?

Zunum'un, benzeri bir teknolojiyi, elektrikli hibrid uçak içerisinde yedek batarya grupları bulundurarak mürettabatın kolayca değiştirebilmesi alternatifiyle alakalı da düşüncesi olduğu öne sürüldü. Bilhassa de jetlerde alışılageldik bir şekilde yakıtın depolandığı kanat bölgelerinde.

Amerikalı girişimcinin 12 koltuklu uçak için 3 milyon dolar ücret belirlediği söylendi. Ayrıca bu uçağın 2022 de gelmiş olması bekleniyor.

 

Benzer İçerikler

Facebook Yorumları

Yorumlar